سرکنسولگری ایران - شانگهای
تاریخچه روابط

 

 

براساس منابع موجود در زمان سلطنت مهرداد دوم ( اشک نهم 124-76 قبل از میلاد ) روابط دو کشور برقرار شد.

 

ایرانی ها و چینی ها در دو سوی آسیا و به فاصله هزاران فرسنگ توانسته بودند در روزگاران گذشته با وسایل ابتدایی سفر با یکدیگر مناسبات فرهنگی و بازرگانی برقرار نمایند. از این رو اگرچه روابط جدید ایران و جمهوری خلق چین به 40 سال پیش باز می گردد ولی در واقعیت امر ایران و چین دو کشور با حوزه تمدنی منحصر بفرد خود از هزاران سال پیش با یکدیگر ازتباط داشته اند.

براساس منابع موجود در زمان سلطنت مهرداد دوم  ( اشک نهم 124-76 قبل از میلاد ) روابط دو کشور برقرار شد. و سفیر چین در اواخر سده دوم قبل از میلاد به ایران سفر کرد. در نتیجه مسافرت فرستاده ویژه امپراطور چین، دولت اشکانی تسهیلات کافی را برای تجارت جهانی چین به وجود آورد. و از این تاریخ جاده ابریشم بعنوان مسیر اصلی تجرات و سیاسیت بین شرق و غرب آسیا  به ایفای نقش منحصر بفرد خود پرداخت به گونه ای که امروزه نیز این جاده محور برخی از سیاستهای تجاری و سیاسی آسیا می باشد.

 

روابط بین ایران و چین نه تنها در حوزه سیاسی و تجاری بلمه در حوزه فرهنگی ، مذهبی ومبادلات مردمی نیز دارای سوابق دیرینه ای است . به گونه ای که حتی امروزه شواهد تاریخی بناها ، برخی از لغات  ایرانی و فارسی را میتوان در جای جای چین و زبان چینی مشاهده کرد. گستردگی و عمیق این روابط در دوران باستان به گونه ای بود که حتی دگرگونی ها شدید سیاسی در ایران و سقوط سلسله پادشاهی ساسانی در ایران نیز بر آن اثر نگذاشت. وروداسلام به ایران و تولد کشور اسلامی ایران موجب شد تا مسلمانان نیز روابط خود را با چین از طریق ایران و جاده ابریشم تداوم بخشند. بدین ترتیب رفت و آمد مسلمانان در طول جاده ابریشم منجر به توسعه اسلام در طول این جاده و برخی ازمناطق آسیای مرکزی گردید. این عمق روابط تا حد گسترش یافت که مسلمانان تحت حمایت امپراطوران چینی توانستند به ترویج آیین اسلام پرداخته و بناهای اسلامی از جمله مساجد را در چین بنا نمایند. و بدین ترتیب نه تنها منافع تجاری بلکه پیوندهای دینی نیز مایه تحکیم روابط میان مردم دو کشور شده است. حمایت های دولتهای چین و ایران از تبالدات مردمی که ت زمان حال تداوم یافته است یکی از پایه های اصلی روابط دو کشور را تشکیل میدهد.

 

علیرغم فراز و نشیب های فراوان در تاریخ ایران و چین و حکومت های متعدد ، حفظ و توسعه روابط دو جانبه دو کشور از اصول خدشه ناپذیر سیاست خارجی ایران و چین بوده است.

 

بدنبال عضویت جمهوری خلق چین در سازمان ملل متحد روابط جدید ایران و چین در 16 اگوست 1971 آغاز شد. برخی از ویژگیها از جمله سابقه طولانی روابط ، رهبری دو حزوه تمدنی در شرق و غرب آسیا ، مبانی اصولی سیاست خارجی دو کشور از جمله احترام به تمامیت ارضی کشورها ، عدم دخالت در امور داخلی کشور، اعتقاد به اصول همزیستی مسالمت آمیز در فضای در جامعه جهانی موجب اشتراک مواضع دو کشور در بسیاری از مسائل بین المللی و توسعه روابط دو جانبه و همکاریهای منطقه ای و بین المللی شد. 

 

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 به رهبری فقید  امام خمینی و تداوم آرمانهای انقلابی و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم وابستگی به بلوکهای سیاسی، نفی رفتار تبعیض آمیز قدرتهای غربی با کشورهای آسیایی ، برقراری هژمونی اقتدار گرایانه در روابط بین الملل و استراتژی تنوع شرکای سیاسی و تجاری در اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه روابط با کشورهای در حال توسعه  موجب گسترش روابط با کشورهای در حال توسعه و مستقل و قدرتمند آسیایی از جمله جمهوری خلق چین گردید. طی چهل سال روابط بین دو کشور و بویژه طی دوره سی و سه گذشته روابط ایران و چین هر روز نسبت به روز گذشته از توسعه یافتگی بیشتری برخوردار شده است.

 

اولین هیات سیاسی چین به سرپرستی وزیر امور خارجه چین در سال 1971 از ایران دیدار کرد و دومین هیات بلند پایه چین در سال 1354 به سرپرستی نخست وقت چین به ایران سفر کرد. از این تاریخ ببعد هیاتهای متعددی از چین به ایران سفر کردند که مهمترین آنه عبارتند از سفر خانم دانگ الینگ چائو  بیوه چون لای بود و وزیر خارجه چین در سال 1979 برای دومین بار به ایران سفر کرد. آقای ون لی رییس کنگره ملی خلق  چین نیز از دیداری داشت.  در سال 1370 ابتاد آقای لی پینگ نخست وزیر چین همراه چیان چی چن و یانگ شان کن رییس جمهوری چین به ایران سفر کردند. سفر آقای لی چانگ چون در نوامبر 2010 منشاء تحولی بزرگ در روابط دو کشور شده است. در این سفر علاوه بر افتتاح دفتر تلویزیون مرکزی چین ، یادداشت تفاهم انتشار آثار برجسته فرهنگی دو کشور به امضاء رسید و قرار داد فرهنگی بین دو کشور برای یک دوره دو سال تمدید گردید. آقای ون لی رییس کنگره ملی خلق چین نیز از دیداری داشت. در سال 1370 ابتاد آقای لی پینگ نخست وزیر چین همراه چیان چی چن و یانگ شان کن رییس جمهوری چین به ایران سفر کردند. سقر آقای لی چانگ چون در نوامبر 2010 منشاء تحولی بزرگ در روابط دو کشور شده است. در این سفر علاوه بر افتتاح دفتر تلویزیون مرکزی چین ، یادداشت تفاهم انتشار آثار برجسته فرهنگی دو کشور به امضاء رسید و قرار داد فرهنگی بین دو کشور برای یک دوره دو سال تمدید گردید. 

 

در سال 1985 آقای هاشمی رفسنجانی  به عنوان رییس مجلس جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین مقام عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به چین سفر کرد. در این سفر پایه های توسعه روابط استراتژیک دو کشور گذاشته شد.

 

سفر جناب آقای آیت الله خامنه ای رییس جمهور اسلامی ایران در سال 1989 به چین  تحول مهمی بود که موجب شد تا بعد از آن چین به عنوان  مهمترین شریک سیاسی و تجاری ایران مطرح شود. تاکیدات موکد حضرت آیت الله خامنه ای در مقام رهبری جمهوری اسلامی ایران از سال  1376 به بعد موجب تحکیم روابط دو کشور در کلیه زمینه ها شده است.

 

در سفر تیر ماه سال 1379  آقای خاتمی رییس جمهور وقت ایران به چین اسناد متعددی در زمینه های اقتصادی، صنعتی و فرهنگی بین دو کشور به امضاء رسید.

 

روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در چند سال اخیر از رشد روز افزونی برخوردار شده است. دیدار های متعدد جناب آقای احمدی نژاد با آقای خوجین تائو رییس جمهور و دبیر کل حزب کمونیست چین طی سالهای اخیر به مناسبت های مختلف. همچنین موقعیت های سفر ایشان به چین برای شرکت در افتتاحیه بازیهای المپیک پکن و اکسپو 2010 شانگهای موجب توسعه دیدار و تماس  مقامات عالی رتبه  بین دو کشور شده است. دو رییس جمهور در آخرین دیدار خود در حاشیه اجلاس شانگهای در آستانه قزاقستان با اشاره به روند رو به رشد و توسعه روابط فی مابین بر تداوم این روند و جهش روابط در آینده نزدیک تاکید کردند و قرار شد مایندگان ویژه دو رییس جمهور زمینه های پیشرفت  و توسعه روابط را بیش از پیش فراهم آورند.  

 

به موازات توسعه روابط سیاسی و فرهنگی و تبادلات مردمی بین دو کشور ، روابط تجاری و اقتصادی دو کشور نیز از رشد قابل توجه ای برخورد بوده است. روابط تجاری و اقتصادی دو کشور در دو کانال رسمی دولتی و غیر دولتی به خوبی در حال توسعه است. برگزاری چهارده دور کمیسیون مشترک دو کشور نشن از زمینه های متعدد و متنوع روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور دارد. تحت تاثیر تلاش های به  عمل آمده روابط تجاری و کشور از 400 میليون دلار در سال 1994 به 30 میلیارد دلار درسال 2010 رسیده است. با توجه به آمادگی ایران برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با چین و همچنین ظرفیتهای متعدد تجاری و فرصتهای سرمایه گذاری در ایران پیش بينی شده است حجم این روابط تا سال 2010 به 100 میلیارد دلار برسد.

 

ویژگیهای منحصر بفرد ژئو اقتصادی ایران در خاورمیانه بعنوان نقطه اتصالی خلیج فارس به آسیای میانه و قفقار از یکسو و آسیای غربی به و شرقی به اروپا ، زیر ساختهای متعدد ریلی و جاده ای و بندری می تواند زمینه ساز ارتباط چین با مناطق یاد شده برای توسعه تجاری باشد. ایران نه تنها به دلیل دارا بودن منابع غنی معدنی و انرژی برای اقتصاد چین فراهم آورده است. بلکه فرصتهای بسیاری را برای سرمایه گذاران چینی معرفی می نماید.

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر