سرکنسولگری ایران - شانگهای
اطلاعات کلی

 

این استان در شرق کشور و در مجاورت دریای زرد واقع شده است . از طرف شمال به دریایی زرد محدود میشود و طول خط ساحلی آن بیش از هزار کیلومتر میباشد . در شمال آن استان شن دون، در جنوب آن استان جه جیانگ و در شرق آن استان آنخویی قرار دارد.

این استان دارای یازده شهر و شصت و چهار شهرستان مختلف می باشد و در سرتاسر آن هفت دفتر اداره امور دولتی ( فرماندای ) وجود دارد . از نظر جغرافیایی جیان سو از کم ارتفاعترین استانهای کشور است و غالب اراضی آن از ارتفاعی کمتر از 50 متر از سطح دریا برخورداند ، مناطق ناهموار این استان تنها 5% کل مساحت آن را در بر می گیرند .

در جنوب شرقی استان ، ناحیه دلتای رود چانگ جیانگ قرار دارد. سه رود چانگ جیانگ ، خوای وئی شو رودهای اصلی استان میباشند. جنوب استان جیانسو در واقع تنها ناحیه پائین و دلتای رود چانگ جیانک را در خود جای داده است . رود چانگ جیانگ در این اسان بسیار عریض بوده بطوریکه در نواحی مختلف بطور متوسط به یک تا دو کیلومتر و در نواحی دلتای رود حتی به هیجده کیلومتر نیز میرسد.

رود خوای در مرکز استان و در شمال رود چانگ جیانگ جریان دارد این رود در ابتدا مستقیما بدریا میریخته است اما به علت طغیانهای مکرر رود چانگ جیانگ و تغییر مسیر آن بطرف جنوب ، راه رود خوای توسط رسوبات برجای مانده از طغیان رود چانگ جیانگ مسدود گردیده و رود خوای بتدریج دریاچه گونگ زه را پدید آورد و مسیر آن تغییر یافته ،وارد رودچانگ جیانگ گردید .

رود ئی شو درشمال استان جریان دارد . دریاچه تای خو در جنوب استان با 2425 کیلومتر مربع مساحت ، بزرگترین دریاچه استان میباشد  . دریاچه کونگ زه در غرب استان با 1960 کیلومتر مربع مساحت ، دومین دریاچه بزرگ استان میباشد . آب و هوای مناطق مرکزی و جنوبی  استان شبیه آب و هوای شانگهای است ، شهر نانجینگ مرکز استان که در ناحیه جنوب غربی استان قرار دارد ، دارای تابستانهای بسیار گرم میباشد .. آب و هوای شمال استان اندکی سردتر و میزان بارندگی سالیانه آن نیز کمتر میباشد .

جیانگ سو همواره از مراکز اصلی کشاورزی چین بوده است ، در طول تاریخ خسارات و آسیبهای ناشی از عوامل طبیعی از قبیل سیل ، طغیان رودها ، خشکسالی و غیره ، کشاورزی را مکررا مورد تهدید قرار داده است .

پس از انقلاب کمونیستی ، حکومت جدید طرحهای متعددی را بمنظور کنترل مسیل رودخانه های استان و جلوگیری از طغیان آنها به اجرا در آورد و از این جهت از خسارات بسیاری جلوگیری شد .

مساحت کل زمینهای کشاورزی استان 4200000 هکتار میباشد که از غالب این زمینها سالیانه دوبار محصول برداشت میشود . بیش از 70% زمینهای کشاورزی استان برای کشت غله و پنبه بکار گرفته شده اند .  جیانگ سو از مهمترین مراکز تولید غله و پنبه به شمار می رود .

استان جیانگ سو از لحاط ذخائر معدنی نیز غنی میباشد بطویکه هر ساله مقادیر قابل توجهی ذغال سنگ ، فسفر، آهن ، منگنز و نمک در این استان استخراج می شود . تا قبل از انقلاب کمونیستی صنایع اصلی استان به صنایع نساجی و تولید مواد غذایی محدود میگردید . در حال حاضر سوای این دو ، صنایع تولید ماشینهای صنعتی دیگری نیز در استان توسعه بسیار یافته اند .

صنایع تولید ماشین های صنعتی ، الکتریکی ، هیدرولیک ، صنایع شیمیایی ، ذوب فلز و تولید کاغذ از اهم صنایع استان میباشند . تولید و بافت ابریشم نیز سهم مهمی در تولیدات اقتصادی استان دارد .

شهر های نانجینگ ، ووشی ، سو جو ، چانگ جو و نن تونگ مهمترین مراکز صنعتی استان  میباشند. تولید صنعتی استان در حال حاضر یک سوم رقم کل تولید صنعتی و کشاورزی استان را تشکیل می دهد . مرکز تولید نمک خوای بئی نیز از مرکز اصلی تولید نمک در چین می باشد . در زمینه حمل و نقل ، بیش از دو سوم مجموع حمل و نقل استان از طریق رودها و کانالهای آبی صورت میگیرد . شهرهای نانجینگ ، جن جیانگ و نن تونگ از مهمترین بندرهای رودخانه ای میباشند . پس از حمل و نقل آبی ، راه آهن و حمل و نقل توسط راه آهن در درجه دوم اهمیت قرار دارد .

استان جیانگسو با 75 میلون نفر جمعیت و 102/600 کیلو متر مربع وسعت چهارمین شهر توسعه یافته چین محسوب میشود این استان با قدمتی بالغ بر 600 سال ، از نمود های توسعه یافتگی برخوردار بوده بگونه ای که احداث پل های هوایی، برجهای بلند مرتبه و حضور فعال شرکت های معتبر خارجی در بخش نرم افزاری و سخت افزار کاملا مشهود بود . 

حجم تجارت خارجی استان جیانگ سو 26/31 میلیارد دلار بوده که از این مقدار 31/18  میلیارد دلار سهم صادرات و 95/12 میلیارد دلار سهم واردات بوده است . 

 

شهرهای مهم استان :

1-نانجینگ : در جنوب غربی استان در کنار رود چانگ جیانگ قرار داشته و مرکز سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و ارتباطی استان است که از جنبه تاریخی نیز از شهر های با اهمیت چین است و سالیان دراز پایتخت سلسله های متعددی بوده است . بزرگترین رصد خانه کشور و بزرگترین پل کشور با 6700 متر طول در آن واقع شده است . این شهر همچنین از مراکز عمده صنعتی چین است .

2-ووشی : در شمال دریاچه  تای خو قرار دادر و بسیاری از صنایع سبک و نگین استان در آن واقع شده اند

3-سوجو : در شرق دریاچه تای خو قرار دارد و مرکز مهم ابریشم چین میباشد . جدای آن از لحاظ آثار تاریخی ومناظر طبیعی از اهمیت توریستی خاصی برخوردار است .

4-شوجو :  در شمال غربی استان واقع است و از مراکز مم تولید ذغال سنگ و صنایع  پتروشیمی استان میباشد .

5-چانگ جو : درساحل رود چانگ جیانگ قرار دارد ومهمترین مرکز نساجی استان می باشد .

6-نان تونگ : در شمال رود چانگ جیانگ قرار دارد و صنایع نساجی و غذایی آن اهمیت خاصی دارند.

7-جن جیانگ : به لحاظ قرار گرفتن در محل تقاطع راه آهن پکن - شانگهای و وجود رودخانه دایون و رود چانگ جیانگ حائز اهمیت میباشد .

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر