امروز چهارشنبه  ۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۲/۱۲- ۰۶:۴۵ - مشاهده: ۷۳

سفیر ایران در چین

پیشنهاد کمربند و جاده به توسعه مشترک کشورهای مسیر کمک می کند

سفیر ایران در چین: پیشنهاد کمربند و جاده به توسعه مشترک کشورهای مسیر کمک می‌کند

چندی پیش، محمد کشاورززاده سفیر ایران در چین در پکن گفت که مهم ترین ویژگی پیشنهاد کمربند و جاده دارای منافع مشترک و برد- برد است. این پیشنهاد به طور موثر به ایجاد تاسیسات زیربنایی و رشد اقتصادی کشورهای مسیر کمک کرده است.

سفیر ایران در چین گفت: برگزاری دومین مجمع همکاری کمربند و جاده نشانگر تفاهم مشترک و اطمینان کشورهای شرکت کننده برای کمک به همکاری با منافع مشترک است. وی گفت:

به نظر من پیشنهاد کمربند و جاده که در سال 2013 توسط شی جین پینگ مطرح شد با اقبال خوبی رو به رو شده و زمینه لازم را برای توسعه روابط چین با کشورهای منطقه فراهم کرده است که نمونه بارز آن را در برگزاری اجلاس دومین مجمع کمربند و راه می‌بینیم که تعداد زیادی از کشورهای مختلف در این مجمع شرکت خواهند کرد.

در 5 سال گذشته پس از مطرح شدن پیشنهاد کمربند و جاده، چین با بیش از 150 کشور و سازمان بین المللی بیشتر از 170 سند همکاری برای ایجاد مشترک کمربند و جاده را به امضا رسانده است. وی عنوان کرد:

به نظر من یکی از مهم ترین مشخصات پروژه کمربند و جاده تکیه آن بر اهداف برد- برد است. کمربند و جاده به دنبال برد- باخت نیست. چین با توسعه زیرساخت های کشورهای دیگر و افزایش رشد اقتصادی، می خواهد این پروژه را پیش برد که این اقبال خوبی را برای کشورهای منطقه نشان می دهد. کشورهای آسیایی به ویژه غرب آسیا، کشورهایی هستند که نیاز به توسعه زیرساخت ها دارند و چین این توانمندی را دارد و به نظر می رسد که با توجه به این که چین دارای سابقه طولانی در ارتباط با کشورها است و از قدیم در زمان جاده ابریشم با کشورهای مسیر دارای روابط خوبی بوده با اقبال خوبی رو به رو شده است.

سفیر ایران گفت که ایران شرق و غرب را به یکدیگر متصل می‌کند و می‌تواند در اجرای پیشنهاد کمربند و جاده نقش مثبتی ایفا کند. وی افزود:

ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه غرب آسیا و دسترسی اش به دریاهای آزاد و این که بخشی از پروژه کمربند و جاده دریایی هم هست، می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای توسعه روابط ما با چین باشد. از طرف دیگر ایران با توجه به این که دارای منابع عظیم انرژی است و برای اجرای پروژه و این طرح، انرژی یکی از مهم ترین فاکتورهای پیشرفت است، ایران و چین در این زمینه می‌توانند همکاری‌های خوبی داشته باشند.

وی همچنین گفت: ایران وچین به دلیل این که هر دو از کشورهای مهم آسیایی با سابقه دیرینه هستند، می‌توانند همکاری‌هایشان را در بخش های انرژی و زیرساخت و همین طور در ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی فراهم کنند. با توجه به امکاناتی که ایران دارد خصوصا به دلیل جمعیت جوان و متخصصش برای اجرای پروژه کمربند و جاده هم می‌تواند موثر باشد.

سفیر ایران در چین با تاکید بر این که پیشنهاد کمربند و جاده با بسیاری کشورها در ارتباط است و کشورها با تاریخ و تمدن‌های مختلف تنها با مد نظر قرار دادن پیش شرط احترام متقابل می‌توانند همکاری کنند و همکاری برابر یکی از ویژگی‌های مهم پیشنهاد کمربند و جاده است، ادامه داد:ایران و چین به عنوان کشورهای با تاریخ و تمدن با سابقه، از قبل دارای ارتباطات مردمی‌بوده اند. این مسیر قدیمی جاده ابریشم که بین ایران و چین بوده، زمینه ارتباط مردمی را فراهم کرده است و آن طور که عالیجناب شی جین پینگ درباره ارتباط مردم با مردم مطرح کرده است، به نظر می رسد که زمینه را برای موفقیت این طرح فراهم می‌کند. مردم ایران نسبت به مردم چین احترام خاصی قائلند و چین دارای سابقه خوبی در بین مردم ایران است. کشاورززاده با اشاره به اتهامات برخی کشورها درباره پیشنهاد کمربند و جاده گفت که این اتهامات دارای اهداف ویژه سیاسی و اقتصادی است و با منافع مشترک و انتظارات مشترک کشورهای این منطقه مغایر است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما