امروز جمعه  ۱۳ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۲/۱۹- ۰۹:۵۴ - مشاهده: ۲۵۳

دستورالعمل ورود اتباع ایرانی به کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جدیدترین شرایط ورود به کشور برای اتباع ایرانی براساس کشورهای پرخطر و کم خطر و پروازهای مستقیم و غیر مستقیم را اعلام نموده است.

براساس تصمیمات متخذه از سوی ستاد ملی کرونا و طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 6/2/99، بدین وسیله اعلام می‌دارد کلیه پروازهای بین‌المللی براساس سطح بندی خطر ورود این بیماری مشمول مراقبت‌های بهداشتی ذیل است:

- شرکت‌های هواپیمایی می‌بایست قبل از انجام پرواز و انتقال مسافر از مبدأ پنج کشور اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس مراتب را به معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مربوطه اعلام نموده و برنامه پروازی ذیربط را در اختیار قرار دهند.

- با هماهنگی شرکت‌ هواپیمایی مربوطه در تمام پروازها از سوار کردن فرد بیمار به هواپیما خودداری شود و فرم خوداظهاری برای تمام مسافران جهت رعایت مقررات مربوط به مراقبت و کنترل در وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران توسط مسافرین مورد ملاحظه قرار گرفته و امضا شود.

- از مسافران ورودی از پنج کشور فوق، تعهدنامه رعایت قرنطینه و ایزولاسیون خانگی به مدت 14 روز پس از بازگشت اخذ شود.

- از کلیه افراد ورودی از کشورهای فوق، ضمن تأمین فضای مناسب و رعایت اصول پیشگیری و کنترل عفونت، نمونه تشخیص مولکولی کوید- 19 در محل فرودگاه اخذ شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

- سایر پروازهای بین‌المللی نیز برابر مقررات از پیش اعلام شده مورد مراقبت و ارزیابی دقیق قرار گرفته و در صورت شناسایی موارد دارای علامت مشکوک، نمونه کوید- 19 اخذ خواهد شد.

- در صورت مثبت بودن جواب تست‌های اخذ شده، شناسایی فرد بیمار در طی فرآیندهای ارزیابی با پیگیری‌های پس از بازگشت، با توجه به شدت علائم بالینی ضروری است که در مرحله اول ایزولاسیون خانگی صورت گرفته و ضمن پیگیری فعال با توجه به شدت بیماری در موارد بیماری شدید به بیمارستان منتخب و موارد دارای ابتلای خفیف به مراکز ایزولسیون و نقاهتگاه‌های منتخب اعزام می‌شوند.

- در مورد مسافرانی که با پروازهای غیرمستقیم از کشورهای ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه و انگلیس وارد می‌شوند با هماهنگی پلیس گذرنامه مستقر در فرودگاه، پس از شناسایی، کلیه موارد به دقت معاینه، تب سنجی و پالس اکسی متری قرار می‌گیرند و مانند کسانی که پرواز مستقیم داشته‌اند، مورد مراقبت و پیگیری قرار خواهند گرفت.

بدیهی است این دستورالعمل با عنایت به وضعیت شیوع بیماری کرونا در سایر کشورها تنظیم شده است و در صورت بروز هر گونه تغییر در وضعیت جهانی شیوه بیماری، نسبت به تنظیم و ارائه دستورالعمل مراقبتی جهت مسافران ورودی، مبادرت خواهد شد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما