امروز جمعه  ۱۳ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۰۵- ۰۶:۱۱ - مشاهده: ۶۳

گفتگوی ویدئویی وزاری امور خارجه ایران و چین

در ادامه رایزنی‌های مستمر سیاسی بین دو کشور، جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه با همتای چینی خود در خصوص روابط دو جانبه و همکاری‌های دو کشور در تمامی زمینه‌ها تبادل نظر داشتند.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آنکه ایران و چین در جریان مبارزه با کرونا در کنار هم ایستاده‌اند، اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران از پیشنهاد «جاده ابریشم سلامت» چین استقبال می‌کند و تمایل دارد در همکاری‌های مربوطه مشارکت داشته باشد. آقای دکتر ظریف با اشاره به مخالفت قاطعانه ایران با سیاسی کردن و انگ زدن برخی کشورها با استفاده از اپیدمی جهانی و دخالت آمریکا در امور هنگ کنگ، از تمایل کشورمان برای همکاری با چین در توسعه آتی روابط دو جانبه و ایجاد تسهیلات برای رفت و آمد پرسنل تجاری بین دو کشور خبر داد.

آقای وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین نیز با اشاره به به اینکه ایران و چین شرکای استراتژیک همه جانبه یکدیگر هستند که همواره در موضوعات مهمی‌که منافع اصلی دو کشور را تأمین می‌کنند از هم حمایت کرده و خواهند کرد، اظهار داشت علی رغم آنکه اپیدمی ‌بر روابط دو کشور تأثیر داشته است، اما پکن و تهران همچنان روابط خوب خود را حفظ کرده و به دنبال ارتقا آن هستند. وانگ یی از بررسی راه‌های احتمالی برای از سرگیری تردد شهروندان و ارتقا روابط دو کشور خبر داد.

در این دیدار همچنین طرفین در خصوص تعمیق روابط استراتژیک همه جانبه بین دو کشور، ارتقای برنامه همکاری 25 ساله دو جانبه و تقویت حمایت متقابل در امور بین‌المللی تبادل نظر و به توافقاتی دست یافتند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما